Aparaty ortodontyczne stałe
Piękne, zadbane i proste zęby to marzenie wielu osób. Aparaty ortodontyczne umożliwiają uzyskanie pięknego uśmiechu, ale ich głównym zadaniem jest korygowanie wad zgryzu.
Co to jest aparat ortodontyczny?
Zgodnie z definicją aparat ortodontyczny jest to aparat służący do przywracania prawidłowego, fizjologicznego zwarcia pomiędzy szczęką a żuchwą oraz do wyrównania i prawidłowego ustawiania zębów w łukach zębowych. Aparat ortodontyczny służy więc do leczenia wad zgryzu.
Istnieje wiele powodów, dla których wiele osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego – najczęściej ma to związek z poprawieniem wyglądu i estetyki zębów. Krzywe i nieprawidłowo ułożone zęby dostarczają nie tylko wielu kompleksów, ale mogą również powodować szybsze ścieranie się zębów oraz dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, co może wiązać się z bólami głowy. Korekcja wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego może pomóc w pozbyciu się dolegliwości bólowych, jeśli mają one związek z nieprawidłowym ułożeniem zębów. Wskazanie do założenia aparatu ortodontycznego może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, a o konieczności rozpoczęcia leczenia decyduje lekarz ortodonta.
Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej w przypadku noszenia aparatu stałego jest utrudniona. Należy ograniczać jedzenie pokarmów, które mogą powodować przyklejanie się resztek do zamków aparatu i powodować ich uszkodzenia. Osoby w trakcie leczenia ortodontycznego powinny unikać twardych owoców, orzechów i nasion, ponieważ mogą one powodować uszkodzenia aparatu. Wskazane jest również ograniczenie picia kawy, herbaty czy wina – mogą one przyczyniać się do odbarwienia ligatur. Należy pamiętać o dokładnym myciu zębów po każdym posiłku, aby nie dopuścić do pozostawiania resztek jedzenia w przestrzeniach międzyzębowych. W celu dokładnej pielęgnacji wskazane jest stosowanie dwóch szczoteczek – jednej standardowej i drugiej przeznaczonej do mycia trudno dostępnych miejsc. O pomoc w doborze odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów można poprosić lekarza ortodontę.
Zalety i wady
Aparaty ortodontyczne mają wiele zalet, do których niewątpliwie można zaliczyć poprawę estetyki i wyglądu zębów, co z kolei prowadzi do poprawy komfortu życia i pozbycia się kompleksów. Jednak leczenie ortodontyczne niesie za sobą również wiele innych, pozytywnych konsekwencji, między innymi: prawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym, pozbycie się uciążliwych wad zgryzu, redukcję stłoczeń, co ułatwia pacjentom higienę jamy ustnej, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko powstawania próchnicy. Poza tym prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne może pomóc w leczeniu wad w stawach skroniowo-żuchwowych, co ma wpływ na redukcję bólów głowy czy kręgosłupa, pod warunkiem, że wynikają one bezpośrednio z zaburzeń w tych stawach.
Aparaty stałe pomimo posiadania wielu zalet, posiadają również wady. Najważniejszą wadą jest utrudniona higiena jamy ustnej – liczne zakamarki aparatu utrudniają czyszczenie zębów, a co za tym idzie – sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej i powstawaniu próchnicy. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może prowadzić również do licznych przebarwień. Poza higieną jamy ustnej, problemem u osób noszących aparaty stałe są podrażnienia błony śluzowej policzków, warg lub powierzchni języka, które występują szczególnie w pierwszych dniach po założeniu aparatu. Rany powstające wewnątrz jamy ustnej są bolesne i często prowadzą do powstawania aft. Przy zakładaniu aparatu ortodontycznego należy wziąć pod uwagę, że może on powodować dolegliwości bólowe związane z przemieszczaniem się zębów, które są szczególnie nasilone w pierwszych dniach po wizycie kontrolnej.
- Tyłozgryz,
- Przodozgryz,
- Zgryz otwarty,
- Zgryz głęboki,
- Stłoczenie zębów,
- Zatrzymany ząb,
- Szparowatość zębów.
- Stany zapalne w jamie ustnej,
- Choroby przyzębia,
- Choroby miazgi zęba,
- Choroby powodujące obniżenie odporności organizmu,
- Zaawansowana cukrzyca.