Aparaty ruchome
W obecnych czasach dla każdego człowieka istotny jest piękny i estetyczny uśmiech. Dlatego też, tak chętnie coraz więcej osób sięga po aparaty ortodontyczne, w szczególności po aparaty ruchome.
Wskazania do noszenia aparatu ortodontycznego ruchomego
Aparaty ortodontyczne ruchome stają się coraz bardziej popularne. Do najważniejszego wskazania do założenia aparatu ortodontycznego ruchomego zaliczyć należy zdiagnozowaną wadę zgryzu. Paradontoza jest kolejnym powodem, dlaczego warto zdecydować się na ten typ aparatu. Jest to bowiem choroba, która charakteryzuje się osuwaniem się szyjek zębowych, w wyniku czego powstaje ból podczas spożywania ciepłych i zimnych pokarmów, jak również istnieje ryzyko wypadanie zębów.
Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć jest to, że z aparatu ortodontycznego ruchomego powinny skorzystać osoby, których wada wymowy utrudnia codziennie funkcjonowanie. Oprócz tego, warto zastanowić się nad takim aparatem, jeżeli występują bóle głowy, bądź zgryzu, ponieważ bardzo prawdopodobne jest to, że zjawisko tego bólu jest powiązane z nieprawidłowym zgryzem.
Przebieg leczenia aparatem ortodontycznym ruchomym
Jeżeli chodzi o przebieg leczenia aparatem ortodontycznym ruchomym to polega ono na tym, że przy pierwszej wizycie w gabinecie ortodontycznym dokonywany jest pomiar uzębienia, jak również jego wycisk w specjalnej masie plastycznej. W następnej kolejności osoba, która zdecydowała się na noszenia takiego aparatu zostaje skierowana na RTG. Pobranie wycisku pozwala na idealne dostosowanie aparatu do zgryzu.
Oczywiście należy także zaznaczyć to, że aparat ortodontyczny ruchomy jest w szczególności kierowany w stosunku do osób, u których występuje nieduże wady zgryzu. W poważniejszych przypadkach potrzebne będzie jednak założenia aparatu ortodontycznego stałego. Zaletą takiego aparatu ruchomego jest brak jakichkolwiek dolegliwości podczas jego stosowania.
Jak działa aparat ruchomy ortodontyczny?
Aparat ruchomy ortodontyczny działa w taki sposób, że pozwala on na kształtowanie łuku zębowego w zaplanowany sposób. Jego powłokę tworzy akrylowa płytka, jak również sprężyny i stalowe śruby. Siła niezbędne do skorygowania wady zgryzu przez zastosowanie aparatu ruchomego ortodontycznego jest tworzona przez podkręcanie śruby i sprężyny, które stanowią część aparatu. Należy również zaznaczyć, że ruchome aparaty ortodontyczne nie tylko korygują wady zgryzu, ale także pozwalają na pozbycie się nieodpowiednich nawyków, na przykład tych związanych z obgryzywaniem paznokci.
W jaki sposób prawidłowo zakładać i zdejmować aparat ruchomy?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że aparat ruchomy należy zakładać na noc i nosić go jak najwięcej czasu w ciągu dnia, aby osiągnąć jak najbardziej zadowalające efekty. Systematyczność jest tutaj kwestią priorytetową. Jeżeli chodzi o prawidłowe zakładanie aparatu ortodontycznego ruchomego to w szczególności należy pamiętać, aby płytka górna została umieszczona kciukami do błony śluzowej podniebienia, płyta dolna powinna zostać umieszczona do powierzchni językowej wyrostka zębowego. Oprócz tego trzeba pamiętać, aby klamry zostały nałożone na zęby, jak również o tym, by podczas zakładania aparatu występowało uczucie ścisłego przylegania do błony śluzowej. Z kolei, jeżeli chodzi o kwestię zdejmowania aparatu ortodontycznego ruchomego to trzeba w tym przypadku pamiętać przede wszystkim o tym, aby płytka dolna była jednocześnie podważona kciukami ostatnich klamer, jak również o tym, aby płytka górna była delikatnie podciągnięta w dól palcami wskazującymi do klamer.
Jeżeli chodzi o kwestię odpowiedniego dbania o aparat ruchomy ortodontyczny to zaleca się przede wszystkim, aby również tak jak swoje normalne zęby – również i aparat czyścić szczoteczką i pastą do zębów, ponieważ na nim również będą osadzać się bakterie. Należy to robić w sposób delikatny, tak aby go nie uszkodzić. Najlepiej dokonywać tej czynności po każdym zdejmowaniu. Szczoteczka do zębów używana do czyszczenia aparatu ruchomego ortodontycznego powinna być o miękkim włosiu. Gdyż twarde włosie zwiększa ryzyko porysowania akrylowej części aparatu.
Natomiast można użyć do czyszczenia również specjalnej szczoteczki ortodontycznej, która powinna mieć główkę z rowkiem w kształcie litery V, ponieważ taki specjalny układ znacząco ułatwi czyszczenie metalowego łuku. Oprócz tego należy przechowywać go w specjalnym pojemniczku, które otrzymało się wraz z aparatem, aby nie uległ on przypadkowemu uszkodzeniu lub spadkowi na ziemię.